Vikings 4. Sezon 17. Bölüm “THE GREAT ARMY” İncelemesi

Gönderiyi beğenmek için Lütfen Giriş Yap yada Kaydol
Yazı

Son üç bölüm…

Geçtiğimiz tüm sezonlarda Ragnar hep doğru bildiği yolu izledi. İhanetlere, zorluklara göğüs gerdi. En dipten zirveye! Ancak çöküşünün Rollo’nun ihaneti hazırladı. Başlarda bunla baş edemediğini gördük. Kimse güvenmiyor, yolundan gitmiyordu. Halkına ve dinine ihanet ettiği düşünülüyordu. Herkes İngiltere’den intikam almayı isterdi ancak Ragnar bunu zamanında gizlemeseydi. Artık bu durumdan geriye dönüş yoktu. İntikam planı, yapabileceği son plandı. Taze bir amaç. Herkesi tek amaçta toplayabileceği bir durum. Kendisinin ölümü. Tek başına alamayacağı intikamı, The Great Army’nin oluşturulması ile alacak. Bu durağan geçen bölümde ise Ragnar’ın planı tıkır tıkır işliyor. SPOILER içeren yazı, başlıyor.

Crossings bölümünden sonra, gerçekten durağan olarak kalıyor The Great Army. Endülüs yağmalanmış, Björn’ün yolu açık. Ivar, annesinin intikamını almak istiyor. Hatta bu konuda gözü kara. Annesine laf eden herhangi birinin kafasını kesebilecek kadar. Buna kardeşi Sigurd dahil. Anneleri tarafından eşit sevgi gösterilmeyen kardeşler, Ivar kadar intikam dolu değiller. Ancak kendi evlerinin işgali, yapayalnız kalmaları, üç kardeşi birbirine kenetlemeye yetiyor. Kattegat’ı savunmayı amaç edinen Lagertha bu durumdan kaçacak gibi görünmüyor. Kaderinde oğullarından biri tarafından öldürülmek var ve buna boyun eğecek gibi. Tanrı ve kader inancı yüksek olan Kuzeyliler gibi Lagertha da ölümden korkmuyor. Ancak ticaretin merkezlerinden biri haline gelen Kattegat’ı son nefesine kadar savunmayı planlıyor. Herkes bu konuda elinden geleni yapmakta ancak Odin’in yaydığı haberin etkileri kendisini göstermeye başlıyor.

Historys-Vikings-Season-4-Part-2-Episode-17-The-Great-Army-Ivar-the-Boneless-looks-on-670x447

King Aelle, Ragnar’ı öldürdükten sonra olacakları tahmin edebiliyor. Güvenliği artıracak. Ve kardeşler de bu durumun farkındadır. Üçü birleşse bile Ragnar’ın gençliği etmeyecektir. Odin’in Björn’ü de çağırdığından eminler. Tek gereken birleşme çağrısıdır. Civara yapılan bu çağrı ciddi sonuç vermiştir. Earl’ler King’ler Kattegat’a teşrif etmiştir. Fransa yenilgisini gölgede bırakan Ragnar’ın ölümü, hepsini intikam yolunda ölmeye ateşlemiştir.

Sherlock dizisinde Moriarty’nin öldükten sonra bir şeyler yapmasını düşünürüz. Tstere filminde Jigsaw öldükten sonra planlarına devam etmiş, mesajlarını vermiştir. Vikings adlı tarih dizisinde de böyle bir kurguya şahit olmak muazzam bir duygu. Çünkü film dünyasında başrol harcamak kolay değildir. Game of Thrones bu özelliğiyle zirveyi yakaladı ve bırakmaya hiç niyeti yok. Bu dizide de duyduğumuz bir yankıydı; Ragnar ölürse dizi biter. Ragnar’ın ölümü nasıl Vikinglerin fetihlerini durdurmadıysa diziyi de bitirmedi. Ragnar’daki asaleti Björn’de görmeye başladım şahsen. Bölümlerde gözlerim Björn’ü arıyor. Başrolün değiştiği kabullendim ve genç yetenek Alexander Ludwig’e ısındım diyebilirim. Gerçekten harika rol kesiyor ve Björn rolüyle Ragnar’ın yolundan ilerliyor. Ne yazık ki fethetme özelliğinin yanında aldatma özelliği de gelmiş. Bölümün sonunda Astrid ile Björn’ü görüyoruz. Torvi’ye ihanet ediyor tıpkı Ragnar’ın Lagertha’ya yaptığı gibi. Bu duruma hep karşı olacağım. İnsan hırslarını, sevdikleriyle dizginleyebilir. Arzuları konusunda bile hırslı davranırsa, ölü bir kalp, eksik bir karakter sahibi olarak kalacaktır. Björn’ün bu yolda kaybolmasını hiç istemem. Üç yavrucağın yanında masadan öfkeyle kalkıp gitmesini yakıştıramadım. Tıpkı babaannem gibiyim, o da karakterleri böyle eleştirirdi, üzgünüm. Bu arada Helga karakteri beni acayip etkilemeye başladı. Çocuğunu kaybettikten sonra delilikten yana Floki’den bir eksiği kalmadı. Yaşıt bir müslüman çocuğu evlat edindi. Dil bilmeden yol bilmeden bu ilişki nasıl ilerleyecek göreceğiz.

Historys-Vikings-Season-4-Part-2-Episode-18-Revenge-Great-Heathen-Army-Bjorn-and-Ubbe

Ragnar’ın intikamı için yurduna dönen Björn, yolda Rollo’yu Fransa’ya bırakır. Yeniden Viking gibi hissetse de yaptıklarının affı zordur. Ne Björn ne Floki ne de Kuzeyliler onu affedecektir. Ancak halkını Fransa’da yaşamaya davet eder. Fransız halkının bunu reddedeceği açık ve sariftir. Yine de bu teklifi yapar. Sanırım Ragnar’ın fethetme planını farklı bir şekilde gerçekleştirdi Rollo. Yakıp yıkarak almak istenen Fransa’yı, Rollo savunarak ve tanıyarak fethetmiştir. Güçlü bir statü elde etmiş ve askeri açıdan da güçlenmiştir. İlerleyen bölümlerde Rollo’nun yolunu izleyeceğiz. Björn’e tekrar katılabilir ya da kendi amaçları uğruna adını tek başına duyurabilir. İhanetinden dolayı artık sevmesek de başarısı göz ardı edilebilecek bir durum değil.

Ailesini uyarmak için gelen Judith, beklenen tepkiyi alacaktır. Sanırım Kuzeylilere karşı savunmayı bir bütün olarak yapmak isteyen Judith, King Ecbert ile babası King Aelle’nin anlaşmasını ister. Tabi kocası Aethelwulf yerine King Ecbert ile birliktelik yaşayan Judith, bu birleşmeyi imkansız kılan öğedir. Gayet çirkin görünen bu ilişki yüzünden, Kral’ın kararı katı ve kesindir. Annesinin de koyu katolik olduğunu düşünürsek alacağı destek sadece kız kardeşindendir. Onun da duruma etki edebileceğini sanmıyorum. Cehenneme gideceği söylenen Judith, hiç değilse yaşadıklarımın tadını çıkarırım gibi sert bir cevap verir. Kadınların özgürlüğünü de alttan verirler ve katı muhafakar görüşe karşı durduğunu da gösterir. Kardeşine de okumayı öğren diyerek sosyal mesajını verir. Ve anlaşma çıkmaza girer. King Ecbert de bu sırada Alfred’e harika bir ders verir. Oğluna göstermediği ilgiyi Athelstan’ın oğluna gösteriyordur. Ölene kadar bu çocuğu, büyük bir kral olması için hazırlayacaktır.

Plan hazırdır. Ragnar’a rağmen intikam yerine Kattegat’ı korumayı seçen Lagertha’nın ölüm planı tıkır tıkır işliyordur. Kutlama paravan olarak kullanılır. Ivar ve Ubbe, Lagertha’nın sonunu hazırlamıştır. Evet, harika oyunculuklara sahne olan bu bölüm, sona yaklaşır. Uzun zamandır nasıl ölecek nasıl ölecek diye düşündüğümüz Lagertha’nın ölümü, Björn’ün Polat Alemdar girişiyle engellenir. Aslında bu giriş Ivar’ı çok etkilemedi bence. Björn’ü de Lagertha’yı da üst üste koyup yakabilecek bir öfkeye sahip olduğu açık. Ancak çevrede Björn’ü karşısına alabilecek başka kimse yoktur. Lagertha’nın intikamını aldığına sevinen Björn, şimdi de babasının intikamını almak için yüce amacına ara vermek zorunda kalmıştır.

Historys-Vikings-Season-4-Part-2-Episode-17-The-Great-Army-Egil-in-Kattegat-resize-670x346

King Harald, Lagertha’yı öldürecekler listesinde yükseliyor. Kattegat’a savunma hattı oluştursalar bile, Harald içeridedir. Zayıf bir nokta kollamakta ve zamanını beklemektedir. Egil adlı yeni bir psikopat da bu plana dahil olmuştur. Ragnar’ın intikamı sırasına geride kalmayı seçerlerse, Kattegat tehlikede demektir. Kardeşler, Earl’ler, Krallar intikam için The Great Army’yi oluşturmuştur. Çoğu birbirine düşmandır. Bu öfkeye ara verip, İngiltere’nin üzerine yağacaklar. Bölümün en güzel sahnesi Floki ve Ivar’ın dostluğudur. Ragnar’ı yine özletiyorlar sanırım. Floki ve Ragnar dostluğuyla başlayan dizi Ivar ile devam edecek. Floki’nin gemi dışındaki savaş arabası icadı, muazzamdır. Ivar the Boneless gücüne güç katmaktadır. Müslüman kız dahil Ivar’dan herkes korkuyordur ve korkmaya devam edecektir. Alex Høgh Andersen muhteşem bir oyuncu. Kast seçimi kusursuz, Ivar’ı hissettiriyor bizlere. Şahsen gözlerinden korkuyorum.

Historys-Vikings-Season-4-Part-2-Episode-17-The-Great-Army-Floki-and-Ivar-the-Boneless-resize-2-670x447

Haftaya mükemmel bir bölüm bizi bekliyor. The Great Army, İngiltere’ye yola çıkıyor. Şimdilerde dünyaya hükmeden İngiltere, Ragnar’ın ölümünün cezasını çekecek. Haftaya görüşmek dileğiyle, sağlıcakla kalın.

 

Kaynak

İfadeler

Yazıyı Henüz Kimse Beğenmemiş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir