Person of Interest Nasıl Bir Dizi?

Gönderiyi beğenmek için Lütfen Giriş Yap yada Kaydol
Yazı

Person Of İnterest 2011 yılında CBS Televizyonunda yayınlamaya başlanmış ve geçtiğimiz haziran ayında sona ermiş bir dizidir. Ben bu yazımda Person Of İnterest kısaca nasıl bir dizi ? İzlemeye değer mi ? Yeni bir diziye başlamak istiyorum Person Of İnterest tavsiye eder misiniz ?  Sorusuna cevap vereceğim.

Person Of İnterest’in konusu kısaca; Harold Finch (Michael Emerson)’in ürettiği, izlenen suçları önceden tahmin edip, devlete numara sistemi ile haber veren bir yapay zeka oluşturur. Ancak devlet sadece ülkeyi ciddi tehlikeye atan terör eylemlerini önemli görüp, kendilerince onlara alakasız olarak adlandırdıkları numaralara bakmak istemezler. Bunun üzerine Harold Finch alakasız numaralara kendi bakmak ister. Ancak yeteri kadar yeteneği olmadığı için, yetenekleri çok iyi olan eski CİA ajanı Jhon Resse (Jim Caviezel)’ı bulur ve onunla çalışmaya başlar.

Dizi sadece kısaca bunu anlatırken Harold’un hiç beklemediği olay gerçekleşir. Başka bir yapay zeka ortaya çıkar. Bu yapay zeka Harold’un ürettiği makineden farklı düşünmekte ve bazı insanların ve buna Harold, Jhon ve ekibe sonradan katılan Shaw ve Root (Samantha Groves) da dahil, ölmesini düşünmektedir. Dizi bunun sürecinde gerçekleşen olayları konu almakta.

Dizinin kendimce incelemesine ve size bu diziyi neden önerdiğime gelecek olursak eğer; Dizi bir yapay zeka dizisi olarak en iyi kurgulardan birine sahip. Pek bunla kıyaslanmaz ama Matix hertürlü alır bu diziyi. Ama dizinin diğer yapay zeka dizilerinden ve filmlerinden farkı, burada yapay zekamızın görüşü öne çıkarılmakta. Yani dizi aralarında yapay zekanın teması (gafikleri) kullanıldığı için sanki gerçekten de yapay zekayı görürmüş gibi hissediyoruz.

po2

Harol’un yapay zeka ile tartışmaları mı dersin yoksa yapay zekayı eğitmeleri mi dersin hepsi on numara kurgulanmış. Bunlar bir yana dizinin aksiyon sahneleri gerçekten çok güzel. Çok gerçekçi bir şekilde kurgulanmış dövüş kareografisi gerçekten sizi sizden alıyor. Bir an elinize bıçak alıp, kavga edesiniz geliyor diyebilirim. Karekterler aslında çok iyi seçilmiş ve bu da tat katıyor diziye. Bir sosyapat kızı canlandıran Sarah Shahi rolunde baya başarılı olması bir yana karektere espiritüal bir yanda katıyor. Root karekterini canlandıran Amy Acker da keza gayet başarılı bir biçimde rolünü yapıyor. Ama en iyi rol bence Michael Emerson’un. Kendisi bir yapay zekanın babası olarak rolünü çok başarılı bir biçimde yerine getiriyor. Kendi ile olan çelişkili tarafını sanki gerçekten  yaşanıyormuş gibi hissediyoruz adeta.

Bu dizi efsane dizi kategorisine girememiş olsa bile bir çok açıdan çok güzel bir diziydi. Dizi 5 sezon sonunda aceleyle bitirilmiş olması çok üzücüydü gerçekten. Ama sonuç olarak dizi izlenebilecek tarzda, size aksiyon, macera, suç, bilim kurgu ve dramı yansıtabilen bir dizi.

Dizi bir yapay zeka dizisine göre ve birçok açıdan güzel bir dizi. İzlemenizi tavsiye ederim. Ama filmin konusunu beğendi iseniz izleyin. Eğer bilim kurgu hayranlığınız yoksa dizi gerçekten çok sıkıcı olabilir…

 

İfadeler

Yazıyı Beğenenler

Person of Interest Nasıl Bir Dizi?” Yazısına Gelen Yorumlar

  1. Teknoloji günden güne gelişen bir dünyada yaşıyoruz inkar etmiyelim lütfen dizinin her bölümünü kaçırmadan izlemiştim ve bu dizinin teknolojiyle alakalı bir yapım olduğundan dolayı ve teknolojinin de geliştiğini var sayarsak bu dizinin bitmesi beni üzdü devam etmesini isterdim. Belkide sonsuza kadar forever

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir