Dizi Dünyasının En Güçlü 5 Kadını!

Gönderiyi beğenmek için Lütfen Giriş Yap yada Kaydol
Yazı

İçeriğe şu sözle başlayalım;

“Bir kadına doğru ayakkabıları verirseniz dünyayı bile fethedebilir.” (Marilyn Monroe)

Not: Karakterlerle ilgili spoiler içerir.

1) Daenerys Targaryen

Game Of Thrones deyince akan sular durur. Dizi hali hazırda, güçlü kadınlar sergisi gibi. Bu kadınlardan ikisini listeye alsak üçüncü için Dizi İzle kızanlar olacak. Bu nedenle listemizde diziden sadece bir karaktere yer vermeye karar verdik. O da görüldüğü üzere Khalesi oldu. Khalesi bizce dizinin en güçlü kadını. Hele bir oda dolusu adamı toplayıp yaktığı sahne yok mu… Aklımıza kazındı bir kez.

Daenerys Targaryen, kadın olduğu için ejderhalara ebeveynlik edilecek statüde görülmemiş ve abisi tarafından Dothrakilerin Khalına (yani liderine) resmen satılmış bir karakter olarak çıktı karşımıza. İlk başta Stokholm sendromu misali katiline aşık olmasıyla kendisini garipsemedik değil. Ancak güçlerinin farkına varmasıyla Daenerys, dizinin en güçlü kadınlarından birine dönüştü. Başına gelen Yabancı Diziler onca felakete rağmen ölmedi, delirmedi ve kimseye boyun eğmedi. Adaletten de bir saniye ayrılmayarak köleleri özgür kıldı. Artık hakkı olan Westeros’u almak üzere yola çıksın. 6 sezon devrildi, hala bekliyoruz.

2) Lagertha Lothbrok (Vikings)

Vikings de tıpkı Game Of Thrones gibi kadın karakterlerinin hepsi oldukça güçlü olan bir dizi. Ancak Vikings’te de öne çıkan ve gönüllerde yaralar açan bir kadın var: Lagertha Lothbrok. Ragnar’ın ölümünü hazmedebilmemizin tek nedeni oldu aslında bu kadın. Lagertha minik oğlu Björn ile at üstünde Ragnar’ı terk ederken göz yaşlarına hakim olamayan bizler, Ragnar Lagertha konusunda her pişman olduğunda zevk aldık. Ragnar öldüğünde tam diziyi sonsuza dek durduracaktık ki Lagertha geldi “reyizz” oldu. Nasıl durduralım?

Lagertha her ne kadar aşık ve duygusal bir kadın, bir anne olarak öne çıkmış olsa da gururundan ve kendi ilkelerinden asla ödün vermedi. Kaç kişi, kendisine yapılan sadakatsizliğin öfkesini öyle diri tutarak düğün günü kocasını öldürebilir?

Kadınların güçlü karakterler olmasına zıt olarak erkek çocuk verebildiği sürece değerli olarak görüldüğü Viking toplumunda Lagertha, herkese bunun tersini kanıtladı. Anne de oldu reis de kraliçe de…

Seni seviyoruz Lagertha Lothbrok.

3) Irene Adler (Sherlock)

Irene Adler, Temmuz 1891 tarihinde Sir Arthur Conan Doyle tarafından yayımlanan Bohemya’da Skandal adlı Sherlock Holmes hikayesinde ortaya çıkmış kurgusal bir karakter. Ancak tabi ki Sherlock ile birlikte uyarlamalarında da birçok kez yeniden yaratıldı. Irene Adler’in muhtemelen en nefes kesen karakteri, Sherlock dizisinde yer aldı. Hem çekiciliği hem keskin zekasıyla, sadece adının geçtiği bölümlere bile damga vurmayı başardı.

Bunların yanı sıra Sherlock’un kadınlarla ilgili onları küçümseyici espirilerine ve sözlerine birçok kez şahit olduk. İşte Irene Adler, ona haddini Yabancı Dizi İzle bildiren kadın oldu. Sherlock, Bohemya’da Skandal’dan sonra bir daha kadınları küçümseyen laflar etmedi. Aynı şekilde dizide de “Atmosferin zeka seviyesini düşüyorsun.” diyerek insanları azarlayan sosyopat dedektifimiz bir kadının zekasına yenildiğinde ne yapacağını bilemedi ve çareyi ona aşık olmakta buldu.

4) Violet Crawley (Downton Abbey)

En az karakteri kadar güçlü bir kadın oyuncunun, Maggie Smith’in hayat verdiği Violet Crawley, Downton Abbey dizisinin tartışmasız en güçlü karakteri. Ayrıca Smith’in bu rol ile Emmy ödülünü aldığını da hatırlatalım.

Birinci Dünya Savaşı sırasında İngiliz aristokrasisini konu alan dizide savaşın ve Fransız Devrimi’nin getirdiği rüzgar, ileri olanın ve geleneklerin çatışması oldukça iyi biçimde özetleniyor. Violet Crawley ise Downton Malikanesinin büyük annesi olarak daha muhafazakar ve gelenekçi bir karakteri temsil ediyor. Ancak Violet öyle zeki bir kadın ki durdurabilene aşk olsun. Geçmiş, onunla özdeşleştiği sürece geçmiş olma özelliğini yitiriyor.

5) Claire Underwood (House of Cards)

Claire Underwood, House Of Cards dizisinde Kevin Spacey’nin canlandırdığı Frank Underwood karakterinin karısı. Siyasetin her zaman “erkek” bir şey olduğu söylenir. Kanımca doğrudur. Bu nedenle bu politik dramada öne çıkan karakter de Frank Underwood karakteri. Ancak Frank karakterinden aşağı kalır yanı olmayan Claire’nin diziye bu denli ağırlık koyması, bütün düşünceleri altüst ediyor.

Claire Underwood, dizinin en önemli izlenme nedenlerinden biri. Hayata ve kocasına karşı duruşu, bir yandan ayaklarını yere sağlam basarken öte yandan uçabilmesi nedeniyle rol model alınacak bir kadın. Ne mi demek istiyorum? Biri size gelip “Bebeğimi senin gibilerin kirlettiği bir dünyaya getirmek istemiyorum.” deseydi bu nefret dolu söylemden etkilenip bebek yapmaya karar verir miydiniz? Evet, ünlü ve güçlü adamların eşleri ne yazık ki genellikle kocayı elinde tutmak ya da ona bir varis vermek için bebek yapmaya karar veriyor. Ancak Claire farklı, derken çok ciddiydik.

Kaynak: Episodedergi.com

İfadeler

Yazıyı Henüz Kimse Beğenmemiş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir