Black Mirror 3.Sezon Dediler Geldik!

Gönderiyi beğenmek için Lütfen Giriş Yap yada Kaydol
Yazı

2011 yılında başlayan en iyi yapımlar arasında şüphesiz Black Mirror var. Yazarlığını ve yönetici yapımcılığını Charlie Brooker üstleniyor. İyiki o yapmış iyi ki yazmış.  Gelecek ön görüsünü alkışlamak lazım. 2011 ile başladığımız dizi üç bölümle gözümüzü hem açtı hem doyurdu. ikinci sezonunu ise 2013 yılında yayınlayarak 2 senelik bekleyişi yine üç bölümle taçlandırdı. Son olarak 2014’de bir  yılbaşı bölümü yayınladı ki destan yazdı. Gözlerimiz fer doldu, aklımız çıktı şahaneliğinden.

Ve yıl 2016…Ha geldi ha gelecek derken tam 6 bölümle Netflix sürpriz yaptı. . Black Mirror’ı özel yapan şeyler var. Nedir bunlar? Asla mutlu son kaygısı gütmüyor,   her bölüme mutlaka bölüme özgü bir teknoloji yerleştiriyor, insanoğlunun erişebileceği teknolojiyi sunuyor, insanoğlunun toplamında gelişmişliğini bir yandan da bireysel bazda gelişmemişliğine şahit oluyoruz ki bunlar az rastlanır şeyler.

Gelelim 3.sezonun 6 bölüm incelemesine. Daha önceki sezonlara göre daha tahmin edilebilir bölümler izledik. İlk 6 bölüm bize henüz tam o Black Mirror tadını vermemiş olsa da eh az biraz gaz aldı diyelim.

1. Bölüm Nosedive

Yavaş akışı ile de olsa mobil dünyanın dış yansımasını izledik. Kurduğu bu dünya üzerinden düzenlilik ve yaşam standardı yaratmış. Kullanılan renklerin özenli geçişleri, hesaplar arası -ya da kişiler arası -puanlamalar, toplum statülerinin puanlara göre ayrılması, puan almak adına karakterin eylemini değiştirmesi, yapaylaşması, ilişkilerin oylama ile yön değiştirmesi gibi noktalar göze çarpıyor.
Hatta bolum sonunda puanı düşmüş ve halihazırda düşmekte olan puanıyla, karakterin görünüşü daha bakımsız oluyor. Bu puan düşüşüyle beraber düşünme ve konuşmada daha doğal ve yaratılan renklere göre keskin tonlara kaydığını görüyoruz.

2. Bölüm Playtest

Sezonun korku ile yoğurulmuş ilk bölümü. Kişisel hesaplaşmalar, iç çatışmalar, kayıplar, yeni bağlar, aile gibi öznelerle yola koyulsa da sonucunda bizi başka bir yere yönlendirdi. Tahminleri alalım diye iddialara tutuşturmuş bölümdür.

3. Bölüm Shut up and Dance

Her ne kadar en çok beğenilen bölüm arasında yer alsa da ben aynı duyguları paylaşmıyorum. Bir Black Mirror bölümü gibi değildi bana göre.

4. Bölüm San Junipero

Son dönemlerde eşcinsel temasını dizi ve filmlerde sık rastlıyoruz. Klasik bir hikaye yerine iki aşık kadını koymayı tercih ederek sezona bir renk tonunu daha eklemiş ve tuvali canlı tutmuşlar.  Dönemini yeterince yansıtmamış ve karakter inandırıcılığı -oyunculuktan da kaynaklı olabilir haklarını yemeyelim- özensiz bir bölüm olduğunu söyleyebilirim

5. Bölüm  Men Against Fire

Alt mesajında iyi parçalar barındıran bir bölüm olduğunu söylemek mümkün. Ordu, savaş, kime düşmanız, düşmanımız kim, neden düşmanız gibi soruları sordurmuştur. Dönüp bir sistem eleştirisine ışık tutmuştur. 

6. Böüm Hated in the Nation

İlk 6 bölümde en iyisi bu bölüm diyebiliriz. Bize bu sefer bir şehir, sosyal medyanın kişiler ve olaylar üzerinde tepkisinin ne yarattığı, yarattığı bu tepkinin olaylar üzerinde nasıl etkisi olduğunu, kişileri yönlendirmenin kolaylığı, sosyal medyada her ne kadar birer cengaver kesilsek de aslında bir linç yaratmaktan farkının olmadığı, bakış açılarının sığlığı ile toplu bir çözümleme sunuyor. Geleceğin Londrası’na arı ancak bu kadar yakışır!

İfadeler

Yazıyı Henüz Kimse Beğenmemiş