Vikings 4.Sezon 16.Bölüm (Crossings) İncelemesi

Gönderiyi beğenmek için Lütfen Giriş Yap yada Kaydol
Yazı

“Yaşlı yabandomuzunun acı çektiğini duyduklarında küçük domuzlar nasıl da homurdanacaklar. Odin’in bir şölen hazırladığını bilmek beni memnun ediyor. Yakında kavisli boynuzdan ale içiyor olacağım. Odin’in salonuna korkuyla girmeyeceğim. Oğullarımın bana katılmasını bekleyeceğim. Ve katıldıkları zaman, zafer öykülerini zevkle dinleyeceğim. Aesir beni hoş karşılayacak. ÖLÜMÜM ÖZÜRSÜZ GELECEK! Ve Valkyrie’lerin beni eve götürüşlerini sevinçle karşılayacağım!”

Kimse Ragnar’ı ölümüne inanamaz. Çünkü Ragnar, her türlü badireyi atlatmış, bir Tanrı edasıyla yükselmiş ve hükmetmiştir. Hayatını sorgulayarak, savaşarak, fethederek geçiren Ragnar, kendisini bekleyen ölümü kucaklamıştır. Son bölümde Ragnar’ın ölümünü izlemiştik. Ancak etkilerinin devam etmesi, beni hoşnut etti. Björn’ün , Ivar’ın, Lagertha’nın yolunu izlemek için sabırsızlanırken, kusursuz bir bölümle karşı karşıyayız. Birçok dizinin 3. sezonda dağıldığını gördük. Ancak “Crossings” bölümü, Vikings dizisinin, ağırlığını asla kaybetmeyeceğini bize gösterdi. Bölümü izlemeyenleri bir an önce zaman ayırıp izlemeye, izleyenleri ise SPOILER dolu incelememe davet ediyorum.

Lagertha, Ragnar’ın ölümünü kabul etmemektedir. Yıllar sonra ait olduğu yere döndükten sonra, Ragnar’sız tahtta oturmak Lagertha’ya ağır ve acı gelmektedir. Bu arada aynı duyguları King Ecbert de hissetmektedir. Ragnar’ın ölümüne engel olamayan Kral, düşüncelidir. Savaştan, entrikalardan bıkmıştır. Alfred ile eğitime devam edeceğini söyler ve ülkenin korumasını oğlu Athelwulf’a bırakır. Ecbert’in düştüğü hal de bize Ragnar’ın ölümünün etkilerini göstermektedir. Lagertha’ya dönelim, bildiğimiz üzere Ragnar, Lagertha’nın tek aşkıdır. İhanet ettiği asla görülmedi. Björn gibi bir babayiğit bu ikilinin meyvesidir. Ragnar’ın hataları yüzünden ayrı düşseler bile, Lagertha’nın kalbinde hep bir yere sahiptir. Kahin’in kehanetine göre Lagertha’yı Ragnar’ın oğullarında biri öldürecektir. Bu Lagertha’yı geriyor olsa bile sorumluluklarının farkındadır ve ilk işi Kattegat’a bir savunma hattı kurmak olmuştur. Hatta Ivar’ın meydan okumasına rağmen, hedeflerinden, Ragnar’ı düşünmekten vazgeçmemiştir. Ivar’ın meydan okumasını reddetmesinin altında gerçekten de Ivar’ı öldürmeme isteği, Ragnar’ın kanı olması mı yatıyor yoksa kehanetin verdiği korku mu bilmiyoruz. Tarihte ölümüyle ilgili bilgi bulunmayan Lagertha’nın yolunu izlemek için sabırsızlanıyorum. Umarım Ivar ile dövüşmek değil de, Ragnar’ın intikamını almaktır kaderi.

v4_16_12112015_bw_20231

Sigurd, Ubbe ve Ivar öfke doludur. Lagertha’yı öldürmek için an kollamaktadırlar. Elbetteki iki kardeş Ivar kadar öfkeli olamaz. Düşünerek hareket etmeye çalışıyorlardır. Ancak Ivar öyle değil, kılıcını dövdükten sonra saldıracağı şüphesizdir. Lagertha’ya tehditler savuran Ivar’ın sınavı ağırdır. Annesi ve babasının ölümünden duyduğu acı, Norveç semalarında yankılanacaktır. Tanrılar da şahit olmaktadır bu öfkeye, üzüntüye. Sakat bir Kuzeylinin, Viking’in yolunu izlemeye doymayacağız.

historys-vikings-season-4-part-2-episode-16-crossing-lagertha-looks-down-at-ivar-resize-670x447

Uzun zamandır beklediğimiz an geldi. Bir Rus misali sıcak denizlere açılmak isteyen Bjorn zorlu bir sınav vermektedir. Hiç bulunmadığı denizlerde, puslu ve uçsuz bucaksız bölgelerde, erzakların ve umudun tükendiği yerdedir. King Harald ve Halfdan, Bjorn’un talihini sorgulamaktadır. Kaderlerinin kesiştiği bu yerde, en ufak bir aksilikte Lothbrok’a sırt çevirecekleri aşikardır. Norveç Kralı olma isteği ve Ragnar’ın lanetinden korkmaları bu düşünceyi getirmiştir. Floki ise bölümün en derin karakteri olmaktadır. Yaşama amacını kaybeden, içinde bir boşluk hisseden Floki, gemi inşa etmekten fazlasını aramaktadır. Ragnar’ın yokluğu buna sebep olmuş olabilir. Onunla ilk denize açılışı gibi olmayacaktır hiçbir sefer. Helga’nın çocuk isteğini de reddeden Floki, yeni bir inancın kıyılarında kendini aramaktadır.

Akdeniz yolunda seyreden Viking ordusu, İspanya’ya varmıştır. Sıradaki düşmanları Endülüs Emevileri’dir. 7 ve 11. yy arasında İspanya kıyılarına hükmeden bu devletin, Kuzeyliler ile tanışmasını izliyoruz. Tarihte Endülüs’e karşı bir Viking başarısı bilmiyorum. Burayı bir durak olarak kullanmaları muhtemel. Yıllarca başarılı bir hüküm yöneten Emeviler, tam bir müslüman devlet kurmuşlardır. Tarihten çok sapacaklarını düşünmüyorum ancak fazlasıyla önemli bir değinmeydi. Paganların önce Hristiyanlık ile mücadelesini izlemiştik. Şimdi ise Müslümanlık ile tanışacaklar. Ve bu tanışmayı ilk Floki’nin yapması hepimizi şaşırtmıştır. Diğer dinlere olan katı görüşünü bildiğimiz Floki, ezan sesiyle mest olmuştur. Limandan giren Viking savaşçıları her yeri yakıp yıkarken, Floki ibadet şekillerine hayran kalmıştır. Bu sahne gerçekten beni de etkiledi. Bilimum Amerikan dizilerinde müslümankültür yanlış anlatılmış, aklıma gelen bir tarih dizisi Da Vinci’de de özen gösterilmeden işlenmiştir. Ama Vikings önünde eğilebileceğim bir bölümle, bunu kusursuz bir şekilde işlemiştir. Ezan okuyan, namaz kıldıran kişi harika seçilmiş, Arapça doğru verilmiştir. İmam’ın kafasını bir Viking’in kesmesine rağmen namaz durmamış ve yerine başkası geçmiştir. Gerçek ibadet şeklimiz güzelce anlatılmış ve bu sahneler Floki’nin üzerinden verilmiştir. Gelecek bölümlerde Floki’nin neler yapacağını merakla bekliyorum.

historys-vikings-season-4-part-2-episode-16-crossing-floki-inside-the-muslim-temple-resize-670x447

Tekrar Viking gibi hisseden Rollo, harika hissediyordur. Limanın yakıp yıkılışı sonrası, aksiyon sahneleri etkileyiciydi. Yönetmenlik konuşmuş resmen. Yeni yiyeceklerle tanışan kuzeyliler, yeni bir kültürle de tanışacaktı. Mimari açıdan harika anlatılan Endülüs, harem kültürümüze de ev sahipliği yapmıştır. Harem’i keşfeden Kuzeyliler, asıl hazineyi bulduk der gibi sevinmiştir. Bu durumun sonuçları olacaktır. Björn’ün göz göze geldiği cariye, Padişah’ın gözdesi olabilir. Harem kültüründe, herhangi bir erkeğin girmesi yasaktır. İki tane güçlü koruma bulunması – hadım edilmiş olmaları muhtemel- haremin önemini gösteriyor olabilir. Şimdilik doğru düzgün asker göremedik. İngiltere öncesi, Björn, Kral Harald, Halfdan, Hvitserk ve Rollo’dan güzel bir savaş görebilecek miyiz bilinmez. Akdeniz’i izleyen bu beşlinin yolunu merakla bekliyoruz.

historys-vikings-season-4-part-2-episode-16-crossing-bjorn-ironside-reaches-the-mediterranean-670x324

Ve işte geldik bölümün finaline. Bir sezon finali edası, hatta bir çok dizi finalinden etkili bir son. Cesedi görülmemiş, mezarı olmayan Ragnar’ın ölüm haberi, sevdiklerinin üzerine çöker. Ragnar’ın öldüğünü ilk Lagertha öğrenir. Bu onu umarım intikama yöneltir. Valhalla’da oğullarını bekleyen Ragnar’ın ölüm haberi, oğullarına daha yüce bir şekilde gelir. Önceki bölümün sonunda gördüğümüz tek gözlü siyah pelerinli gezgin, bir Tanrı’dır. Soğuk toprakta habersiz yatan Ragnar’ın haberini, bizzat kendisi getirmiştir. Ve bu Tanrı, daha önceki bölümlerde Ragnar’ın intiharını kabul etmeyen kişiyle aynıdır. Bu Tanrı’nın Hugin ve Munin adlı iki tane kargası olduğu yazar mitolojide. Dünyadaki gözleridir. Bilgelik kuyusundan bir yudum alabilmek için bir gözünü çıkarıp kuyuya atan, kuyunun başındaki Mimir’i böyle ikna edebilen ve sonsuz bilgeliğe sahip olabilen Tanrı; Odin’den başkası değildir. Ragnar’ın ölümünde de sağ gözünün olmamasına değinmek isterim. Her oğula tek tek gidip bu acı haberi verir. Harika çekilmiş bu sahnede, her oğul ateşlenmektedir. Ivar’ın çığlığı da Odin ile birlikte Ragnar’ın ölümünün habercisi olmuştur. Thor’un şimşeği ve fırtınası da Kattegat’ın üzerindedir. İspanya dağlarında Björn’a da görünmüştür Odin.

one-eyed-man-vikings-history

Ragnar’ın ölümü, yaşamından etkili olacaktır. Hangi oğulları intikam için İngiltere’ye saldıracak? Floki’nin Müslümanlıkla sınavı nasıl bitecek? Emevilerden bir intikam gelecek mi? Rollo bir Viking olarak kabul edilmeye devam edecek mi?Gelecek bölümde görüşmek üzere sağlıcakla kalın.

Aşağıdan bir sonraki bölümün fragmanına ulaşabilirsiniz. 🙂

Vikings 4.Sezon 17.Bölüm Türkçe Fragmanı

Kaynak

İfadeler

Yazıyı Henüz Kimse Beğenmemiş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir